Waluty EM zaczynają się wzmacniać – czyli shorty z dodatnim SWAP-em.

Swap to jedno z najbardziej enigmatycznych, a jednocześnie podstawowych pojęć na które napotyka się początkujący inwestor. Zagadnieniem powinny zainteresować się przede wszystkim osoby, które planują długo przetrzymywać otwarte pozycje na kolejne sesje, bowiem to swap może ostatecznie zadecydować lub przynajmniej mieć znaczący wpływ na to czy zarobią na danej transakcji, czy jednak zakończą ją ze stratą.

Brokerzy udostępniają inwestorom mechanizm w postaci dźwigni finansowej. Mechanizm ten pozwala zawierać transakcje o wartości znacznie większej niż posiadane przez nas środki finansowe. Przy lewarze 1:100 możemy obracać pozycją 100-krotnie większą niż wynika to ze stanu rachunku, a sam broker tymczasowo zamraża nam pewną ilość kapitału (tzw. depozyt zabezpieczający), która jest pokryciem dla tej pozycji. Takie działanie jest możliwe z racji, iż na rynku walutowym nie dochodzi do fizycznej wymiany. Rozliczane są tylko różnice w kursach wynikające z cen otwarcia i zamknięcia pozycji. Niemniej jednak te środki skądś się biorą…

Zawierając transakcję na parze walutowej dokonujemy zakupu jednej waluty za drugą.  Wykorzystanie mechanizmu dźwigni finansowej oznacza w uproszczeniu, że zaciągamy kredyt w danej walucie i lokujemy ten kapitał w innej. Każda waluta jest oprocentowana, a sama wysokość stóp procentowych ustalana jest przez bank centralny danego kraju. Jeśli zapożyczamy się z oprocentowaniem rzędu 8%, a następnie ulokujemy te środki w aktywa oprocentowane na 2% to na takim interesie będziemy tracić. Analogicznie działa to w drugą stronę. Ogólnie rzecz ujmując, im większa dysproporcja w stopach procentowych walut w parze na której zawrzemy transakcję, tym większe stawki swap, zarówno na plus, jak i na minus.

W przypadku walut „emargin markets” do których zalicza się lira turecka na pozycjach short mamy swap dodatni, czyli dostajemy dodatkowe oprocentowanie za przetrzymanie pozycji.

USDTRYWeekly

 

Technicznie mamy podwójny szczyt , przy niższym wierzchołku. MACD w trendzie spadkowym z niższym wierzchołkiem i równoczesnym stochastikiem zakręcającym w dół ze strefy wykupienia.

USDTRYH4Interwał H-4 pokazuję cenę pod ichimoku, przecięcie się szybkiej MA 3×3 i MA 25×5 (DiNapoliego). Cena już odbiła się od zniesienia wewnętrzeno fibo 38.2 i kieruje się teraz do zniesienia 50 %. Ważne wsparcie znajduje się na poziomie 61.8% fibo w okolicach  2,2000.

Podobna sytuacja występuje na parze eur-try, a ponieważ euro i dolar grają po przeciwnych stronach rynku potwierdza to , że mamy do czynienia z aprecjacją liry.

EURTRYDaily

EURTRYH4

Dodam jeszcze wzmiankę analityka z BOŚ.

autor: Konrad Ryczko

Wspominane we wcześniejszym wpisie dzisiejsze odreagowanie na większości walut EM spowodowało umocnienie się tureckiej liry do okolic 3-tygodniowych maksimów wobec dolara amerykańskiego. Równocześnie na rynku pojawiło się wiele opinii sugerujących, iż niższe ceny surowców mogą wesprzeć gospodarkę Turcji, która jest dużym importerem w segmencie surowców energetycznych. Czynnikiem ryzyka pozostaje jednak sytuacja na bliskim wschodzie, która ogranicza atrakcyjność tamtejszych aktywów. Układ techniczny sugeruje dalszą możliwą zwyżkę TRY w kolejnym tygodniu, gdyż przekroczone zostało wsparcie na 2,2592 USD/TRY.

Czyli analiza przeprowadzona prawidłowo , można się spodziewać dalszej aprecjacji wraz z bonusem w postaci dodatniego swapu.

Zapraszam na moje szkolenia , stacjonarne lub internetowe opisane w zakładce szkolenia.

IronFX_Bonus_Competition_728x90_pl

 

Pozdrawiam

Krzysztof Wojciechowski

 

Prześlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *