W oczekiwaniu na posiedzenie ECB i ewentualne poluzowanie polityki monetarnej.

Dolar zwyżkuje , euro nurkuje co przewidziałem 10 maja 2014.

Duet – Janet Yellen i Mario Draghi zatrzęśli rynkami.

„A dolary szaleją, szaleją, szaleją i śmieją się, śmieją się, śmieją „

„Niech ten nieco zmodyfikowany refren piosenki zespołu Maanam będzie mottem dzisiejszego postu :)

Ostatni tydzień uważam za przełomowy w dalszej perspektywie inwestycji giełdowych. Zarówno wypowiedź Janet Yellen w czwartek jak i konferencja Mario Draghego w piątek w/g mnie nie daje złudzeń, że dalsza deprecjacja dolara jest mało prawdopodobna, a co za tym idzie powinniśmy widzieć zmieniające się kierunki na wielu parach walutowych.”

Tak napisałem dwa tygodnie temu, a co mamy obecnie ? Tygodniowe skany poniżej.

edek i dolar dywergencja

 

indeks dolara i edka -2

dolar edek

I kto nie wierzy w dywergencję na wskaźniku MACD ?

W zwiazku z tym, że zbliżamy się do stref wsparć i oporów należy zachować czujność i na mniejszych interwałach szukać sygnałów odbić , korekt lub zmian kierunku.

 

Trzy tygodnie i spory zasięg pokonany.

eurusdweekly

 

To nie jest jeszcze 100% oznaka zmiany trendu , ale wszystko na to wskazuje.

eurusddaily

Prawie 400 pipsowy ruch nie może obejść się bez korekty co sugerują już wskaźniki oraz strefy wsparć i oporów co nie wyklucza jeszcze minimalnego zejścia o kilkadziesiąt pips zanim wykonamy ruch korekcyjny. Prawdopodobieństwo , że to jest korekta i zobaczymy za kilka tygodni nowe szczyty jest mniej prawdopodobny.

Ostatnia sesja tego tygodnia przebiega pod znakiem kontynuacji słabości euro na rynku. Bezpośrednim powodem wyprzedaży wspólnej waluty był słabszy odczyt niemieckiego indeksu IFO, jednak oczywistym jest, iż głównym czynnikiem działającym na niekorzyść EUR jest zbliżające się posiedzenie EBC i ewentualne poluzowanie polityki monetarnej. Rynek spekuluje o obcięciu stóp o 10pb. oraz wprowadzeniu programu ułatwienia dostępu do kredytów dla małych i średnich przedsiębiorstw. W konsekwencji obserwujemy zejście wyceny euro do okolic 3-miesiecznych minimów oraz kiepskie perspektywy na kolejne sesje o ograniczonej aktywności rynku (święto w Londynie). Dodatkowym czynnikiem działającym na niekorzyść wspólnej waluty są weekendowe wybory do europarlamentu, gdzie rynek nieznacznie obawia się większego udziału partii eurosceptycznych. Z technicznego punktu widzenia aktualny układ wspiera scenariusz zniżki do okolic 1,355 EUR/USD.

 

Innym wśród istotnych wydarzeń w weekend są wybory prezydenckie na Ukrainie. Rosja wstępnie zakomunikowała, iż będzie respektować ich wynik, a inwestorzy spodziewają się, że nowym elektem zostanie Poroshenko. W tym miejscu warto zastanowić się nad ewentualnym wpływem wydarzeń na Ukrainie, wybór ww. decydenta oznaczać może próbę stabilizacji na Ukrainie i w konsekwencji umocnić tamtejszą hrywnę. Dodatkowo możliwa jest pozytywna reakcja na walutach regionu oraz rublu, który ostatnio znajduje się w dynamicznym trendzie wzrostowym.

Wprawdzie wejścia na szczycie zostały wybite przez korektę ( szkoda ) to ponowne już są utrzymane. Zwracam cały czas uwagę , że rubel w pozycjach short ma dodatnie swapy co dają nam dodatkowy bonus.

eurrubweekly

eurrubdaily

 

usdrubdaily

 

usdrubh4

 

Ten weekend jest szczególny i warto przygotować się na otwarcie rynków sprawdzając z jakimi poziomami otwarć będą instrumenty, a poza tym mamy oczywiście Dzień Matki o czym nie powinno się zapomnieć 🙂

Pozdrawiam

Krzysztof Wojciechowski


 

Prześlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *