Tygodniowa formacja młota na wykresie złota.

Citi: 3500 Dolarów Za Uncję Już Za 3 Lata

Ceny złota mogą jeszcze sporo spaść, ale później nastąpi wzrost na niewidzianą dotąd skalę – czytamy w Business Insider.

– W ujęciu średnio- i długoterminowym pozostajemy przy prognozach wzrostu cen złota – mówi analityk Citi, Tom Fitzpatrick. Najpierw jednak ceny mogą się jeszcze obniżyć. – Takie dno widzieliśmy w październiku 2008 roku, kiedy uncja złota kosztowała 682 dolary. W ciągu trzech lat cena poszybowała do 1921 dolarów.  Dziś podobna sytuacja oznaczałaby spadek do poziomu 1260 USD, a następnie – rekordowy wynik – 3500 USD za uncję złota do 2016 roku.

Czy po 1.5 roku od tej „przepowiedni” jesteśmy najbliżej momentu odbicia , czy jeszcze znajdziemy dno.

FGOLDMonthly

Ile kosztuje wydobycie uncji złota?

2873257_cashcostgold

Sceptycy powiedzą, że ryzyko niedoboru złota nie istnieje, bo przecież średni gotówkowy koszt wydobycia uncji kruszcu waha się od niespełna 600 dolarów w Ameryce Północnej do 957 USD w Afryce. Tyle że koszt gotówkowy (cash cost) to tylko część całkowitego jednostkowego kosztu wydobycia (czyli kosztów bezpośrednich powiększonych o nakłady inwestycyjne, opłaty eksploatacyjne, koszty środowiskowe itp.) szacowanego przez analityków Barclays Capital na ok. 1.300 USD/oz.

Czyli już jesteśmy grubo poniżej opłacalności wydobycia tego kruszcu. Komuś na tym zależy ale czy producenci na to pozwolą ?

W piątek, 31. października „cena złota” rozumiana jako kurs najkrótszego kontraktu terminowego przełamał kluczowe wsparcie w postaci 1.180 usd. Ten poziom przez poprzednie 16 miesięcy trzykrotnie zatrzymywał przecenę żółtego kruszcu.

Sytuacja była łudząco podobna do wydarzeń z kwietnia 2013 roku, gdy po przełamaniu ważnego wsparcia technicznego (wówczas było to 1.520 USD/oz.) kurs złota w ciągu dwóch sesji spadł o 13%. Analitycy tłumaczyli przecenę złota podobnie: że kryzys się skończył, gospodarka USA dynamicznie rośnie, akcje drożeją, inflacji nie ma, a Fed zacznie podnosić stopy procentowe. Więc po co komu złoto, które nie przynosi dochodu i jest aktywem niepotrzebnym w okresie nadchodzącej prosperity. No to po co w takim razie Chiny w tajemnicy ( Poliszynela ) kupują wszystkie złoto” co się rusza” ?

Silne spadki cen złota przez pięć dni z rzędu inicjowane były nad ranem, który z punktu widzenia Amerykanów był jeszcze środkiem nocy. Dokładnie była to godzina 6:30 czasu europejskiego, czyli 00:30 na wschodnim wybrzeżu USA. W tym czasie rozpoczyna się półtoragodzinna przerwa na giełdzie w Tokio i wznawiany jest handel w Hong Kongu. Jest to więc czas, gdy płynność i głębokośćrynku są najpłytsze w ciągu całego dnia (handel złotem odbywa się 24h na dobę).

I właśnie wtedy „ktoś” postanowił rzucić na płytki rynek ogromne zlecenia sprzedaży kontraktów na złoto. W ciągu kilkunastu minut na rynku zostały wykonane transakcje opiewające na kilkanaście tysięcy kontraktów, o nominalnej wartości ponad 1,5 miliarda dolarów. Takich operacji nie wykonują „leszcze”, tylko duzi inwestorzy finansowi – najczęściej wielkie banki lub fundusze inwestycyjne. Były to więc zlecenia wystawiane przez profesjonalistów.  Każdy zawodowiec wie, że duże zlecenia sprzedaży lepiej rozłożyć na cały dzień, zamiast „puszczać” je na otwarciu rynku. Że w celu uzyskania dobrej dla sprzedającego ceny (czyli możliwie najwyższej) lepiej sprzedawać przy największej płynności rynku, a nie przy najmniejszej. To są oczywiste oczywistości dla każdego maklera.

Tymczasem na rynku złota „ktoś” przez pięć sesji z rzędu konsekwentnie zarzucał płytki rynek potężnymi zleceniami sprzedaży. Jest bardzo prawdopodobne, że intencją tego gracza było wywołanie spadku cen złota w celu uruchomienia zleceń typu stop-loss znajdujących się w okolicach wsparcia w postaci 1.180 USD/oz. Można zatem domniemywać, że była to manipulacja rynkiem mająca na celu wywołanie fali wyprzedaży kontraktów i zarobek na pokryciu krótkich pozycji po niższych cenach.

FGOLDWeekly

Przebicie wsparcia i powrót czyli sięgamy po sl i odkupujemy zlecenia.

FGOLDWeekly1

 

Piękny zielony ( wzrostowy ) młot.

FGOLDH4

Rozpisany tygodniowy młot. Młot w młocie z czterema żołnierzami w natarciu.

FGOLDDaily

Potwierdzenia byczą formacją Butterfly, objęciem hossy lub jak kto woli formacją toru kolejowego.

Wydarzenia z ostatnich dni są potwierdzeniem tzw. „teorii spiskowych”, według których rynki kontraktów na złoto i srebro są regularnie manipulowane przez dużych graczy z sektora bankowego, czego skutkiem są niższe ceny obu metali przemysłowych.

Co na to dolar ?

BOSSAUSDWeekly

Dociera do szczytu ustanowionego ponad 4 lata temu (07.06.2014)

BOSSAUSDDaily

Czy tym razem formacja kraba zadziała, następne tygodnie pokażą.

Zapraszam na szkolenia.

cafe 026

 

063

Pozdrawiam

Krzysztof Wojciechowski

Artykuł w oparciu o materiały z portalu „Bankier”

Prześlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *