Trzy wiedźmy na warszawskim parkiecie i potężny wzrost WIG 20

Trzy Wiedźmy – o co tak właściwie chodzi?

Trzy wiedźmy to określenie trzeciego piątku ostatniego miesiąca kwartału, czyli trzeciego piątku marca, czerwca, września oraz grudnia. W te właśnie dni na giełdach całego świata wygasają serie kontraktów terminowych na akcje, indeksy, opcje itd. Zjawisko dnia trzech wiedźm występuje od lat 80. ubiegłego stulecia, kiedy to na Giełdę Papierów Wartościowych w Nowym Jorku (New York Stock Exchange) wprowadzono indeks S&P 500. Od pewnego czasu, wraz z rozwojem warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych, zjawisko to dostrzegalne jest także na polskim parkiecie. W dniu tak zwanego rolowania, czyli właśnie w dniu wygasania kontraktów najważniejsza jest ostatnia godzina sesji – wtedy ustalana jest cena, po której zostaną rozliczone wszystkie wygasające instrumenty pochodne. W trakcie ostatniej godziny sesji dochodzi do największych zmian na rynku, ponieważ najwięksi gracze na rynku, którzy posiadają znaczne pozycje na instrumentach pochodnych, starają się wpłynąć na ceny, po których instrumenty te zostaną rozliczone.

Aby wpłynąć na ceny instrumentów pochodnych gracze dokonują zakupu bądź sprzedaży (w zależności od tego czy posiadają długie czy krótkie pozycje na instrumentach pochodnych) instrumentów bazowych na rynku kasowym. W tym momencie zderzają się grupy interesów – grupa, która gra na zwyżkę oraz grupa, która gra na spadki. Jako, że zarówno grupa grających na wzrosty jak i grupa grających na spadki jest zasobna w gotówkę, na wykresie pojawia się potężna zmienność i potężny wolumen. Nawet na warszawskim parkiecie zdarza się, że WIG 20 zmienia w trakcie ostatniej godziny swoją wartość o 3 do 4 procent.

Przez ostatnie trzy tygodnie nie było na naszym rynku takiej siły, która potrafiłaby zainicjować większy ruch. W piątek udało się to wiedźmom, które po raz pierwszy w tym roku gościły na parkiecie. Nie ulega wątpliwości, że nadzwyczajna siła naszego rynku w piątek, także w relacji do rynków bazowych, miała związek z wygasaniem i rozliczaniem marcowej serii kontraktów na WIG20. Podnoszenie rynku rozpoczęło się bowiem w pierwszej godzinie handlu i trwało dokładnie do godziny 15:50:00 czyli do momentu, od którego każdy tick indeksu WIG20 bierze udział w wyliczeniu ostatecznej ceny rozliczeniowej kontraktów. Tyle ogólnie. Jeśli chodzi o szczegóły, to w podnoszeniu rynku musiały oczywiście wziąć udział walory o największym wpływie na indeks czyli banki. W tym gronie absolutnym liderem wzrostu był ten najważniejszy, a więc PKO BP, którego kurs rósł w porywach 2,7 proc. W gronie blue chips wzrost był jednak szeroki. Poza JSW nie było praktycznie słabych punktów, które mogłyby przeszkodzić w realizacji zaplanowanego na piątek scenariusza. Bykom nie przeszkadzało, że parkiety w Europie Zachodniej rosły wyraźnie wolniej, a po południu WIG20 zdecydowanie przeganiał także indeksy na Wall Street.

WIG rozpoczął luką wzrostową, wychodząc z klina zniżkującego. Aprecjacja indeksu trwała cały dzień, tworząc mocną świece wzrostową „marubozu”

Tydzień okazał się wzrostowy z formacją objęcia hossy.

 

Pod koniec czerwca zrobiłem analizę WIG 20, klientom , z którymi współpracuję sugerując w niej koniec korekty rozpoczętej na początku 2018 roku.

WIG-20  zatrzymał się na 61 % Fibo  wewnętrznego zniesienia całego ruchu wzrostowego z 2017. Zatrzymał się też na historycznym wsparciu na poziomie 2066 pkt.

Analiza okazała się poprawna i jesteśmy w trendzie wzrostowym z celem na 2700 pkt.

Najwyższy poziom świadczonych usług

Traders Trust oferuje konkurencyjne niskie spready. Wysoka rynkowa pozycja oraz generowany obrót pozwala nam na negocjowanie doskonałych warunków rynkowych z naszymi dostawcami płynności. Możesz inwestować na rynku forex wykorzystując depozyt od 0,2% i 0,5% dla CFD, który jest jednym z najniższych na rynku. Użytkownicy mogą ćwiczyć na rachunkach Demo, które odzwierciedlają rzeczywiste warunki rynkowe. Możesz zacząć inwestować na rachunku realnym już od 100 USD. Wszystkie środki klientów są zdeponowane w renomowanych instytucjach finansowych oraz bankach międzynarodowych. Dźwignia od 1-30 do 1-500.

Zapraszam też do śledzenia inwestycji.

Pozdrawiam

Krzysztof Wojciechowski

 

Prześlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *