Niedźwiedzie się budzą i wychodzą z gawr ?

Biliony dolarów i euro pompowane od kilku lat przez banki centralne w rynki finansowe nie trafiają do realnej gospodarki, tylko napędzają spekulacje.  Stąd wzrosty na wielu światowych giełdach w ubiegłym roku, ale i groźba pęknięcia bański spekulacyjnej i spektakularnego krachu.

 Od czterech lat największe banki centralne na świecie drukują pieniądze w skali dotąd niespotykanej. Te pieniądze nie trafiają do realnej gospodarki, bo kredyty dla firm cały czas spadają, tylko na rynki finansowe. Spekulanci wykorzystują te tanie pożyczki po 0 proc., wydrukowane dolary, euro, funty i jeny, żeby kupić akcje. I ceny akcji zostały podbite do poziomów, które można uznać za bardzo drogie.

Dlatego, rośnie prawdopodobieństwo tego, że w którymś momencie jedna z giełd światowych zacznie gwałtownie spadać, wywołując efekt domina na całym świecie.

Jak podkreślają ekonomiści, proces dodrukowania pieniędzy, który miał być lekiem na kryzys, który rozpoczął się w 2008 roku upadkiem banku Lehman Brothers, może stać się przyczyną jeszcze większego krachu.

– Banki centralne wspólnie z politykami i banksterami podjęły wówczas decyzję, by drukować pieniądze na masową skalę. Chciały ograniczyć ryzyko jeszcze głębszej i bardziej długotrwałej recesji. Problem polega na tym, że produkując pieniądze i pompując nimi ceny akcji, kupujemy sobie tylko czas. Ciągle bowiem rośnie ryzyko znacznie głębszego krachu, niż gdyby w ogóle tego druku nie było .

Ekonomiści prognozują, że kryzys może być nawet znacznie głębszy niż ten największy w historii, z lat 30. ubiegłego stulecia, a załamanie może nastąpić w kilku miejscach równocześnie.

Czy w piątek powbijano szpilki w bańki w największe indeksy światowe ?   SP-500, DAX, NIKKEI …. runęły ?

W zeszłym tygodniu na pierwszy ogień poszedł index SP-500.

18.01.2014 fus500

W piątek runął !

25.01.2014 fus500monthly

To perspektywa miesięczna gdzie widać dojście indeksu do 127.2 % zniesienia zewnętrznego fibo , przy skrajnie  wykupionych wskaźnikach.

25.01.2014 fus500daily

Na wykresie dziennym indeks dotarł do wsparcia na poziomie 23.6 % fibo zniesienia wewnętrznego i oparł sie na wsparciu chmury ichimoku. Widać wyraźnie przecięcie wolnej MA 25×5 przez szybką MA 3×3.  Indeks jest pod liniami Tenkan i Kijun.

25.01.2014 fus500h4

Na interwale H-4 widać rysujące się wsparcie w przedziale 61-78 % fibo, przy wyprzedanych wskaźnikach. Teraz należy czekać na moc ruchu korekcyjnego i możemy próbować określać dalszy zasięg.

Bliźniaczo zachował się niemiecki DAX

25.01.2014 fde30monthly

Zasięg 127.2 % fibo zniesienia zewnętrznego.

25.01.2014 fde30daily

Również kros MA 25×5 i MA 3×3 przy spadających wskaźnikach.

25.01.2014 fde30h4

Widać nie trzy , a nawet cztery czarne kruki składających się z wzorcowych marubozu. Chmura ichimoku pękła jak bańka mydlana i teraz będzie pełnić potężny opór , wraz ze wszystkimi MA , które ewidentnie są spadkowe.

Na indeksach gra się dopiero zaczyna i z pewnością zobaczymy jeszcze wyraźną zmienność , zanim zostanie określony kierunek spadkowy.

Na Nikkei nie inwestuję bo robię to na jenie.

25.01.2014 usdjpydaily

Oprócz technicznych wskazań jakie widać na KorHarminics ( Motyl, krab -spadkowe) jest jeszcze medialne oświadczenie  Kurody (szefa BOJ) .

„……Jego zdaniem nie ma potrzeby zwiększania skali programu QE, jeżeli nie pojawią się ryzyka dla scenariusza wzrostu cen (a takowe są jego zdaniem niskie). Z kolei , jeden z przedstawicieli Międzynarodowego Funduszu Walutowego (Shinohara) wyraził opinię, że BOJ powinien zacząć pomału opracowywać plan wycofywania się z programu QE – dał jednak wyraźnie do zrozumienia, że nie ma tu pośpiechu. Warto jednak wyraźnie odnotować sobie ten fakt, bo pomału zaczyna nam się zmieniać optyka związana z polityką BOJ, co będzie mieć znaczenie dla dalszych notowań jena. Zwłaszcza, że do tej pory większość analityków zakładała osłabienie tej waluty w kontekście możliwego zwiększenia skali QE na wiosnę tego roku. Ten argument znika, a dodatkowo zaczynają pojawiać się przesłanki do rozbudowania wyraźniejszej korekty na głównych giełdach…..                Marek Rogalski – Główny analityk walutowy DM BOŚ   „

25.01.2014 usdjpyh4

Drugi zasięg zniesienia fibo rysuje formację AB-CD gdzie moze nastąpić korekta ruchu spadkowego. wydaje się , że aprecjacja jena na światowych rynka wchodzi w poważną fazę co widać na wielu parach.

25.01.2014 gbp-jpy

Proszę zwrócić uwagę na fakt , że ta para zanotowała spadek przy jednoczesnym umacnianiu się jena i funta. W takim razie jak może zachować się para jeśli funt zmieni kierunek na deprecjacyjny ? 150.00 jenów za funciora ?

25.01.2014 gbpjpyh4Już pod chmurą ichimoku, pierwsze wsparcie , zobaczymy co dalej zwłaszcza, że mocny funt nie jest na rękę brytyjskiej gospodarce.

„…..A co w przypadku GBP/USD? Rynek w końcu przestraszył się słów szefa Banku Anglii – w czwartek, Mark Carney dał do zrozumienia, że niezależnie od reguł forward guidance (w ostatnich miesiącach wyraźnie spadła stopa bezrobocia), BOE nie będzie się spieszył z podwyżkami stóp procentowych. Dzisiaj powtórzył tą myśl, ale dopiero słowa, iż zbyt mocny funt może szkodzić dynamice eksportu, stały się zapalnikiem do spadku. Rynek zwyczajne przestraszył się tej formy werbalnej interwencji. Pytanie jednak, czy na długo. Już we wtorek mamy wstępny odczyt PKB za IV kwartał na Wyspach, co może stać się dobrym pretekstem do ponownych zwyżek funta.  …..”

No i Edwardo…

25.01.2014 eurusddaily

Edwardo mi uciekł bo nie zdążyłem zabezpieczyć ceny, ale widać , że spekulacyjny ruch wzrostowy po SL shortowe został zatrzymany przez chmurę ichimoku i linię Kijun. Wytworzyła się też  formacja spadającej gwiazdy, która zwiastuję spadek ceny.

25.01.2014 eurusdh4

Na interwale widać wyraźnie jak cena odbiła się od poziomi 1.37390 i z impetem cofnęła się o 60 pips robiąc spadkowego pinbara.  Wskaźniki są już w pozycjach skrajnie wykupionych.

W przyszłym tygodniu kilka ważnych danych i posiedzeń więc będzie się działo.

Pozdrawiam

Krzysztof Wojciechowski

Prześlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *