Manipulacja rynkiem- odejść od platformy czy zabrać się z największymi graczami.

Wczorajszy dzień to wyznaczanie nowych historycznych szczytów (lira turecka) i budowanie nowych kilkuletnich szczytów ( euro, jen, frank, funt…).

Praktycznie oprócz liry ( największa zmienność) pozostałe pary osiągały nowe maxima przy bardzo małym wolumenie. Co to oznacza ? To, że poświąteczny płytki rynek (brak wielu graczy ) został wykorzystany do manipulacji przez część graczy do ataku na pozycję przeciwne i SL.

Spójrzmy jak wygląda indeks dolara.

28.12.2013 indeks dolara manipulacja28.12.2013 indeks dolara manipulacjaTakie knoty na świeczkach nie powstają w wyniku normalnej reakcji instrumentu tylko są wynikiem wyrachowanej manipulacji największych graczy ” kreatur w białych kołnierzykach”, którzy wykorzystają każdą okazję do zarobienia pieniędzy. Takimi okazjami są okresy płytkiego rynku jakimi są wolne dni poszczególnych państw od handu lub okresy świąteczne.

Czy takich manipulacji trzeba się bać i ich unikać ? Nie koniecznie, ale wymagana jest ogromna wiedza w rozpoznawaniu rynku, bezpieczny kapitał, żelazne nerwy i zdrowe serce 🙂  W takich przypadkach ważny jest moment uchwycenia ataku i odpowiednim prowadzeniem ( zabezpieczeniem ) pozycji. Ponieważ zmienność w takich sytuacjach jest ogromna należy liczyć się z nieuniknionymi stratami ale w przypadku uchwycenia kierunku , zyski powinny być znacznie większe.

Taka sytuacja miała wczoraj miejsce, wystąpiła ogromna zmienność i manipulacja rynkiem szczególnie na lirze tureckiej podsycanej wiadomościami o ogromnych korupcjach na szczytach władzy. Takie wiadomości najczęściej osłabiają daną walutę.

W zasadzie wczorajszy prawie cały dzień poświęciłem na skupieniu się na inwestycji i zarządzaniu otwieraniem i zabezpieczaniem pozycji. Dzień pełen napięcia i stresu, ale został wynagrodzony ) Skan z najbardziej aktywnego konta.

28.12.2013 dzieny utarg bossa euroNa skanie widać większość pozycji otwieranych wczoraj i zabezpieczanych po kilkunastu pipsach SL. Część pozycji było zamykanych już na początku momentu zabezpieczenia , ale większość po odejściu ceny na odpowiednią odległość otrzymywało kroczące SL lub sam przestawiałem zabezpieczenia. Przyjąłem zasadę , że nie otwierałem następnej pozycji dopóki nie ustawiłem, na już otwartej SL. Wejście  0.1- 0.2 lota. Tym sposobem miałem zawsze tylko jedną pozycję , która mogła się przerodzić w stratną. Eliminowałem w ten sposób stres związany z nadmierną ilością pozycji ujemnych. Wprawdzie zbyt szybkie ustawione SL wielokrotnie było wybite, ale zawsze była pozycja dodatnia 2-5 pipsowa. Stosując tą zasadę szybkiego SL ” lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu”, eliminuję stres związany z ujemnym saldem 🙂 Można też zauważyć pozycję starsze, które otwarte wcześniej doczekały się zamknięcia na plus , zanim sam stwierdziłem, że należy je zamknąć ze stratą. Oczywiście też w tym dniu zaksięgowałem pozycję minusowe widząc , że nie ma szans na zamkniecie z plusem.

27.12.2013 zysk dzienny wykres cały27.12.2013 zysk dzienny wykres całyTakie dni są ewenementem na foreksie i nie często się zdarzają więc warto je wykorzystywać 🙂

Co dalej z walutami ?

Uważam , wczorajsza manipulacja rynkiem miała za zadanie wyczyścić rynek przed spokojną większą korektą lub zmianą trendu.

Na uwagę zasługuje lita turecka , ze względu na swój duży swap dzienny oraz ewidentną manipulacją tą walutą, która osiągnęła swoje historyczne notowania !!!

28.12.2013 eur-try sell.swap28.12.2013 eur-try sell 2

Proszę zerknąć na ogromny wolumen przy osiąganiu nowego szczytu.

EUR-USD 

28.12.2013 eur-usd sell

 

Ogromny 100 pipsowy pinbar nie jest zapowiedzią dalszych zwyżek w najbliższym czasie.

 

GBP-USD

28.12.2013 gbp-usd dzienny28.12.2013 gbp-usd h-4  Na wykresie dziennym widać ogromne dywergencję, na H-4 podobną formację świecową jak na „Edwardzie”

To są moje typy na następne tygodnie 🙂

Pozdrawiam

Krzysztof Wojciechowski

Prześlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *