Krajobraz po środowym posiedzeniu FOMC i oświadczeniu Yellen.

FED zawiódł rynki, nie wprowadzając większych zmian do swoich prognoz względem stóp procentowych. Na dodatek brak jastrzębich wypowiedzi na konferencji prasowej Janet Yellen spotęgował wyprzedaż dolara.

Główny punkt, na który inwestorzy wyczekiwali, czyli prognozy członków Rezerwy Federalnej względem poziomu stóp procentowych okazały się być niewiele odmienne od tych, które poznaliśmy w marcu.

Jednocześnie FOMC obniżyło prognozy wzrostu dynamiki PKB w bieżącym roku z przedziału 2,8-3,0% (marzec) do 2,1-2,3%. Pomimo tego, Janet Yellen na konferencji stwierdziła, że FOMC wierzy, iż gospodarka się podnosi po niespodziewanie słabym pierwszym kwartale. Biorąc pod uwagę obniżkę prognozy trudno wierzyć w te słowa. Co więcej, warto zauważyć, że w 2014 roku przy niższym wzroście gospodarczym niż wcześniej prognozowano, stopa bezrobocia z kolei ma być również niższa. Prognozy te zrewidowano z przedziału 6,1-6,3% do 6,0-6,1%. Jak to możliwe? Najwyraźniej FED spodziewa się dalej postępującego występowania osób z siły roboczej. A więc dalej odbudowa na rynku pracy pozostanie w dużej mierze tylko pozorna.

Program Quantitative Easing został zmniejszony o kolejne 10 miliardów dolarów do 35 mld. $ miesięcznie, co było oczekiwane przez konsensus rynkowy.

Na konferencji prasowej została poruszona również kwestia całkowitego zakończenia QE. FOMC ma obserwować szeroki wachlarz wskaźników, które będą pomagać w podjęciu takiej decyzji. Jedną z najważniejszych danych pozostaje w tej kwestii inflacja konsumencka. Janet Yellen powiedziała, że pomimo iż CPI jest ostatnio coraz wyższe to jest to dana bardzo wrażliwa i jednocześnie zmienna a FED spodziewa się, że realnie inflacja będzie dążyć do 2% celu w 2015 roku. Brak jastrzębich komentarzy z ust Yellen na konferencji wobec oczekiwań rynku względem podwyżek prognoz, które praktycznie zostały niezmienione, spowodowało osłabienie się dolara względem większości walut.

Dolar runął w dół osłabiając się o prawie 100 pkt. i zatrzymał się na wewnętrznym zniesieniu fibo 38.2%. Przez dwa dni zbudował dwie świeczki sugerujące , że moze to być koniec korekty ( świecę młot i świecę wysokiej fali ) Obie należą do świec kończących dany impuls i prawdopodobieństwo ruchu powrotnego.

US Dollar Index(Dzienny)20140621111613

A co na rynku ?

Na uwagę zasługuje złoto, które po jastrzębich wypowiedziach Yellen wykonało ogromny ruch aprecjacyjny , zmieniając technicznie obraz tego rynku.

fgoldh4

Struktura ruchy stworzyła podwaliny pod dalszą aprecjację złota budując wyższe wierzchołki i wyższe dołki.

fgolddaily

 

Na uwagę zwraca też formacja klina zniżkującego , która określa prawdopodobną zmianę trendu.

fgoldweekly

 

Pozycję zabezpieczone SL.

Na uwagę zasługuje Afrykański RAN, który książkowo formuje zmianę trendu. Warto się tej parzy przyglądać . gdyż potencjał spadkowy jest duży przy dodatnim SWAP-ie na pozycjach short.

bossafx w-1,1

 

Ogromna formacja kraba sugeruje spadki. Obecnie tworzy się korekta wzrostowa pierwszego spadku.

bossafx zar d-1

 

Ruch spadkowy A-B ma strukturę 5-falową , a korekta , która dotarła do 50% zniesienie wewnętrznego fibo ma strukturę 3- falową. Pokrywa się to z teorią fall Elliotta. Ponadto widać trend spadkowy na wskaźniku MACD, który na interwale tygodniowym jest już poniżej linii zero. Potencjalne zasięgi ruchu korekcyjnego zniesienia fibo (FE 61.8, FE 100, FE 161.8 ) pokrywają się z ważnymi poziomami fibo ( 38.2, 61.8 ).

Na tapecie jest też złotówka do funta.

gbpplnweekly klin

Na interwale tygodniowym rysuje się klin wzrostowy, który sugeruję zmianę trendu.

Wewnątrz klina na interwale dziennym wyrysowała się modelowa formację three-drive.

Niebieski obszar.

gbpplndaily 3x

3x3

Reguły opisujące modelową formację three-drive:
1. Najważniejsza jest symetria
2. Ruch 2 oraz 3 powinny być 127,2% lub 161,8% wydłużeniem zniesień A i C
3. Zniesienia A i C powinny stanowić 61,8% lub 78,6% poprzedniego ruchu
● dla rynku z bardzo wyraźnym trendem zniesienia te mogą wynosić 38,2% lub 50%
4. Czas trwania zniesień A i C powinny być symetryczne. Identycznie jest w przypadku wydłużeń.

 

Na dodatek , ruch wzrostowy zakończył się na zniesieniu zewnętrznym 127.2 % fibo przy wyraźnej dywergencji spadkowej.

gbpplnh4

 

Dodam jeszcze, ze złotówka do funta w pozycji short ma dodatni SWAP.

Na koniec niemiecki DAX. Analiza tylko techniczna.

de30daily podwójny szczyt

 

Interwał dzienny.

Podwójny szczyt przy spadkowej dywergencji na MACD. Dwie spadające gwiazdy, przy czym druga ma silniejszą wymowę bo korpus jest spadkowy.

de30h4

 

Na interwale H-4 wydać zieloną świeczkę wzrostową marubozu, sięgającą do strefy SL, która została cała zanegowana w następnych godzinach. Wskaźniki mają wymowę spadkową. Jest szansa na korektę lub zmianę trendu.

Pozdrawiam

Krzysztof Wojciechowski

Prześlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *