Duet – Janet Yellen i Mario Draghi zatrzęśli rynkami.

„A dolary szaleją, szaleją, szaleją i śmieją się, śmieją się, śmieją

Niech ten nieco zmodyfikowany refren piosenki zespołu Maanam będzie mottem dzisiejszego postu 🙂

Ostatni tydzień uważam za przełomowy w dalszej perspektywie inwestycji giełdowych. Zarówno wypowiedź Janet Yellen w czwartek jak i konferencja Mario Draghego w piątek w/g mnie nie daje złudzeń, że dalsza deprecjacja dolara jest mało prawdopodobna, a co za tym idzie powinniśmy widzieć zmieniające się kierunki na wielu parach walutowych.

Z wypowiedzi Janet Yellen wynika jednoznacznie że program QE-3 zostanie wygaszony, i jeśli poprawa na rynku pracy będzie postępować, to cała operacja zakończy się na jesień 2014. Wcześniejsze zakończenie QE przyśpieszy wprowadzanie wyższej stopy %.

Ponieważ te wszystkie informację rynek miał już w cenie, nastąpiła gwałtowna (koń trojańska) deprecjacja dolara co równocześnie przełożyło się na aprecjację walut przeciwnych ( edka, frakna, kabla…. )

W piątek nastąpiło kontruderzenie Draghiego )

Draghi nie zawiódł – powiedział m.in., że ECB „czułby się komfortowo” z decyzją o podjęciu konkretnych działań już następnym razem, a więc w czerwcu. Bank ma zamiar poczekać na uaktualnione dane dotyczące inflacji i na nie zareagować, jeśli będzie taka potrzeba. W grę może więc wejść obniżenie stóp procentowych (w tym – zejście stopy depozytowej do poziomów ujemnych) lub uruchomienie programu luzowania ilościowego.

Te słowa wystarczyły, aby wywołać gwałtowną reakcję inwestorów. O ile jeszcze do południa notowania EUR/USD systematycznie pięły się w górę (w obawie o to, że Draghi nie zapowie żadnych działań ECB), to po konferencji banku kurs eurodolara zanurkował, dynamicznie przebijając w dół poziom 1,39.

Reasumując wypowiedzi tego duetu można wysunąć następujące wnioski.

Jeśli zostanie wygaszony program QE i zostaną podniesione stopy %, to będzie się opłacało inwestować w obligację USA.  Żeby kupić obligację USA, trzeba za nie zapłacić dolarami, a to spowoduję wzmożony popyt na dolary, których wartość będzie rosła.  Żeby zainwestować kapitał w obligacje USA, trzeba go wyciągnąć z indeksów gdzie był pompowany z QE-3. Kapitał przejdzie do pewniejszego źródła inwestycji niż są akcję.Ponieważ Euro nie będzie już gwarantować bezpiecznego oprocentowania, a takowe rysuje się za Oceanem, kapitał rozpoczął transfer w kierunku dolara. Zwyżka dolara prawdopodobnie rozpoczęła się w piątek, teraz poczekamy na spadek akcji.

Czy można się było do tego przygotować ? Tak. Niektórzy traderzy twierdzą , ze na forexie się nie przewiduję tylko reaguje. Ja uważam to stwierdzenie za błędne, gdyż można się do pewnych zdarzeń przygotować , a co za tym idzie lepiej zareagować.

W czwartek wieczorem po konferencji Janet Yellen, przedstawiłem na forum swoje spostrzeżenia co do obecnego poziomy dolara i zasugerowałem , że piątkowa konferencja Mario Draghiego może być przełomowa.

edek i dolar dywergencjaNa wykresie dziennym porównałem indeksy dolara i edwarda, sugerując, że ogromna dywergencja na wskaźniku MACD może sugerować zmianę trendu.

Bingo !!!

indeks dolara i edka -2Czyli ja przewidziałem zbliżające się zmiany i dzięki temu byłem do tego przygotowany.

EUR-USD

09.05.214 eurusdh1

USD-CHF

09.05.2104 usdchfh1

GBP-USD

09.05.2014gbpusdh1

EUR-JPY

10.05.2014 eurjpyh4

I kilka innych mniej znaczących wejść. Łącznie ok 1500 pips przy wartości 0.1.

Przyszły tydzień, może należeć do korekt, ale w dalszej perspektywie widzę aprecjację dolara. Oczywiście mogę się mylić dlatego trzeba być czujnym.

Easy-game….. )

Pozdrawiam

Krzysztof Wojciechowski


Prześlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *