Czy Soros był jaskółką zwiastującą nadchodzące zmiany ?

17 lutego przeczytałem artykuł o inwestycji jednego z największych graczy na rynku finansowym George’a Sorosa.

sooros

Odsyłam do artykułu.

http://blogs.marketwatch.com/thetell/2014/02/17/soros-doubles-a-bearish-bet-on-the-sp-500-to-the-tune-of-1-3-billion/

Od  tego czasu przyglądałem się indeksom SP-500, DJIA oraz DAX.

Zmiana polityki finansowej w USA, zamykanie programu QE-3, poprawiające się dane ekonomiczne, które skłaniają Bank Centralny do podnoszenia stóp % muszą wywierać wpływ na inwestorów lokujących swój kapitał w spółkach giełdowych. Wiadomy jest fakt, że większość kapitału z QE-3 był lokowany w indeksy giełdowe zamiast bezpośrednio w gospodarkę i przychodzi czas aby ten kapitał oddać. Żeby oddać pożyczone, wirtualne pieniądza trzeba sprzedać wirtualnie akcję i zamienić je na realny pieniądz. Kto pierwszy, ten więcej na tej bańce zarobi.

Najwięksi gracze na rynku z grupy  E-MINI ( 50 x S&P Index ) już wyszli ze swoich pozycji.

commercials sp-500Commercials mają już pozycję short, a ilość pozycji długich jest nieporównywalnie mniejsza niż krótkich.

Już w poprzednim tygodniu pisałem o uformowanej się na ideksie SP-500, na interwale tygodniowym  świecy „nagrobek doji”, która jest jedną z mocniejszych oznak zmiany trendu. Analiza okazała się trafna. Cały tydzień to jedna wielka świeca „marubozu” oznaka kontynuacji trendu.

fus500weekly

 

Co widać technicznie.

Zamkniecie świecy marubozu poniżej MA 3×3 oraz przebicie linii Tenkan-sen. Występująca dywergencja na obu wskaźnikach może potwierdzać zmianę trendu.

Co można wyczytać technicznie na niższym interwale D-1.

fus500daily

 

Przebicie linii MA-25×5 przez szybką MA3x3.

Zamkniecie świeczek pod liniami Tenkan-sen i Kijun-sen oraz wyjście z chmury ichimoku.

Dywergencja spadkowa na MACD oraz spadający stochastic.

Na tej podstawie można założyć budowanie się pierwszej fali spadkowej w w teorii Elliotta. Jeśli się to potwierdzi i 3 fala będzie falą dłuższą od 1 i zakończy się na zniesieniu 161.8 fibo będzie to oznaczać niewątpliwą, długoterminową zmianę trendu. Czy tak będzie , następne dni to określą.

Podobna sytuacja jest na indeksach DAX i DJIA.

fde30weeklyfus30weekly Gdzie ten kapitał się transferuję ? Prawdopodobnie już w jena, a od przyszłego tygodnia jeszcze w dolara USA. Potwierdzeniem tego jest spadający index NIKKEI 225 i rosnący jen.

Przedstawię tu artykuł Szymona Nowaka z Investio.

Spadki na Nikkei225 trwają od początku roku a ich powodem poza naturalną korektą bardzo silnych zeszłorocznych wzrostów jest obawa inwestorów, że wzrost stawki podatku od sprzedaży z 5% do 8% może nadwyrężyć i tak dość słabą sytuację konsumentów w Japonii i zaszkodzić ogólnemu wzrostowi gospodarczemu. To wzmacniało oczekiwania rynku względem zwiększenia skali programu QE, który obecnie prowadzi Bank Centralny Japonii. Niemniej jednak wcześniej w tygodniu i dzisiaj za sprawą publikacji sprawozdania z ostatniego posiedzenia BOJ, nadzieje te zostały przekreślone. Bank nie zamierza zwiększać wartości programu, gdyż według decydentów japońska gospodarka jest na dobrej drodze i jedynym czynnikiem, który mógłby zmusić do przemyślenia obecnego stanowiska jest poziom inflacji. W wypadku jej nadmiernych spadków i powrotu obaw o deflację, BOJ nie wyklucza, że zastanowiłbym się na wzmocnieniem swoich działań.

Brak zwiększenia programu QE wpływa jednocześnie na notowania japońskiego jena, który w ostatnich dniach silnie aprecjonuje, co pociąga za sobą spadki na indeksie Nikkei225. Jen japoński uznawany również za bezpieczną przystań, czyli walutę w stronę, której inwestorzy zwracają się w sytuacjach niepewności na rynku, był w centrum uwagi w ostatnich tygodniach ze względu na konflikt rosyjsko-ukraiński. W związku z tym, każdy nowy niepokój na rynkach, powodując umocnienie się jena, oznacza jednocześnie spadki na japońskim parkiecie.

Sytuacja techniczna Nikkei225 oraz pary USD-JPY jest obecnie bliźniaczo podobna. Oba walory walczą o kluczowe wsparcia, których pokonanie oznaczałoby przejęcie kontroli przez niedźwiedzie. Nikkei225 znajduję się obecnie na strefie popytowej, która już raz powstrzymała spadki. W dniu 11.04.2014 inwestorzy otworzyli się luką bessy, zawiedzeni brakiem sygnałów mówiących o wzroście skali programu QE w opublikowanym w nocy sprawozdaniu. Siła sprzedających jest obecnie bardzo mocno widoczna. Jeżeli zostanie przełamane dolne ograniczenie zaznaczonej strefy, zasięgiem dla spadków będzie równość fal w korekcie, czyli poziom 13035 punktów.

Korelacja NIKKEI 225 i pary USD-JPY

pic07b38b8dc64fa325a195393a38a4cf95

 

Co mamy technicznego na tej parze ?

usdjpyweekly

 

Tygodniowe marubozu, dywergencja na MACD, testowanie bardzo ważnego wsparcia.

A co widać na dziennym ?

usdjpydaily

 

Para USD-JPY , po raz kolejny testuję wsparcie, a jej pokonanie otworzy drogę do poziomów nawet poniżej psychologicznych 100 jenów za dolara. Z technicznego punktu widzenia jest to scenariusz bardzo prawdopodobny a zasięg docelowy dla fali spadkowej to 99,000. Formacja AB-CD.

Proszę zwrócić uwagę na pary jena z edwardem i kablem.

jenyy

 

Jeśli w przyszłym tygodniu jen dalej będzie się umacniał, a kablel i edward są na swoich szczytach i zaczną się osłabiać , przebicie wsparcia otworzy wieko od studni w jaką te pary wpadną, a jest to możliwe.

Ponieważ w przyszłym tygodniu mamy sporo ważnych informacji i danych makroekonomicznych uważam , że mogą się narodzić nowe trendy )

Pozdrawiam

Krzysztof Wojciechowski

Prześlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *