Czy Janet Yellen ustawiła rynek pod aprecjację dolara ?

„Program QE3 zostanie wygaszony na jesieni, a pierwsza podwyżka stóp procentowych może mieć miejsce już późną wiosną przyszłego roku – takie są główne sygnały, jakie napłynęły po konferencji z FED i doprowadziły do umocnienia się dolara. Program QE3 został zredukowany o 10 mld USD miesięcznie, a tzw. forward guidance wiążący przyszłe decyzje banku centralnego z osiągnięciem stopy bezrobocia na poziomie 6,50 proc. zarzucony na rzecz szerszego spektrum czynników. Rynek nie dostał jednak nowych argumentów za utrzymaniem niskiego poziomu stóp procentowych przez dłuższy czas. FED wprawdzie obniżył prognozy wzrostu gospodarczego, ale nieznacznie i podkreślił, że sytuacja w II kwartale b.r. powinna być już lepsza, niż w pierwszych trzech miesiącach tego roku. Interesujące są zwłaszcza niższe projekcje dla stopy bezrobocia, co oznaczałoby większą wiarę w to, że sytuacja zacznie się szybciej normalizować. Jednocześnie mediana oczekiwań członków FED, co do podwyżek stóp procentowych wskazuje, że na koniec 2015 r. stopy wyniosą 1 proc. (w grudniu spodziewano się 0,75 proc.), a w 2016 r. 2,25 proc. (wcześniejsza projekcja zakładała 1,75 proc.). Języczkiem uwagi rynków stały się jednak słowa Janet Yellen, które padły podczas konferencji prasowej. Szefowa FED stwierdziła, że pierwsza podwyżka stóp procentowych może mieć miejsce po okresie pół roku od wygaszenia programu QE3. I tu jest pole do różnych interpretacji, które mogą być poruszane w wypowiedziach członków FED w najbliższym czasie.  Nie zmienią one jednak długoterminowego nastawienia, które zaczyna coraz wyraźniej faworyzować dolara”.   Marek Rogalski – Główny analityk walutowy DM BOŚ 

I co zrobił dolar ?

US Dollar Index(Dzienny)20140323102534

 

Wybicie z klina zniżkujacego, przebicie linii trendu spadkowego i zatrzymanie się na psychologicznym ważnym poziomie 80.50 na indeksie dolara. Przebicie tego poziomu i zamiana oporu na wsparcie otworzy drogę do następnego ważnego poziomu w okolicach 81.50.

Czy można się było do tego przygotować ? Oczywiście, wystarczy śledzić co robią Commercials. Od połowy marca kupują dolara.

commercials

No to co w takim razie z pozostałymi walutami ? No logicznie można powiedzieć jednym słowem – deprecjacja !

Najmocniej spadek rysował kabel.

gb commercials

gbpusdweekly

 

Kilka elementarnych sygnałów na dalszą deprecjację funta to zamkniecie ceny pod MA 3×3, przebicie linii Tenkan-sen, przebicia wolnych linii przez szybkie na wskaźnikach MACD i Stochastic.

Jeszcze lepiej widać to na interwale dziennym.

gbpusddaily

 

Kabel zakończył tydzień pod wszystkimi liniami sygnałowymi łącznie z przebiciem chmury Ichimoku. Cały wskaźnik MACD jest pod linia sygnałową „0”

Stawiam również na osłabienie się Franka do dolara.

usdchfh1

 

Wybicie z trójkąta górą ,przebicie oporu , które teraz powinno zadziałać jako wsparcie.

Nadaj twierdzę , że jen najpierw się wzmocni w stosunku do pozostałych par, zanim zostaną podjęte kroki przed jego dalszą deprecjacją.

japończykx3

 

Następne pozycję będą dodawane po przebiciu wsparć na poszczególnych parach.

Nadal utrzymuję pozycje na rublu i zarze ,które mają dodatni swap na pozycjach short.

Pozdrawiam

Krzysztof Wojciechowski

 

Prześlij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *